Smiltsērkšķis jeb zelta koks

Smiltsērkšķi jeb Hippophae rhamnoides ir ogu krūms vai koks, kas priecē ar ātru ražu. Smiltsērkšķim ir mazas dzeltenīgas ogas, esot ļoti vieglas, kur svars sasniedz pusi no grama. Auglis ir ar skābenu garšu, tas ir tāpēc, ka tur ir ļoti daudz C vitamīna. Tāpēc ka smiltsērkšķis satur gandrīz visus dabā esošos vitamīnus, ārsti iesaka bieži lietot uzturā šos vērtīgos augļus, taču ievērojot sava organisma īpatnības. Ir ieteicams lasīt vairāk par tām ražotāja mājas lapā, jo tādā veidā var atrast arī informāciju, kā labāk pielietot un kā nopirkt.

Smiltsērkšķu ogu izmantošana

Smiltsērkšķu augļi ir nozīmīga vitamīnu krātuve, ko izmanto smiltsērkšķu sulas, sausa mīkstuma pagatavošanai, lai, savukārt, no tā pagatavot smiltsērkšķu eļļu. Šis ražošanas process veido smiltsērkšķu eļļas cenu tirgū. Pati smiltsērkšķu eļļa tiek pielietota kā antiseptisks līdzeklis iekaisumu sadzīšanai. Efektīvi ir elpošanas procedūras uz smiltsērkšķu eļļas bāzes. Tas tiek nozīmēts cilvēkiem ar ieilgušām elpceļu slimībām. Smiltsērkšķu sulu pielieto dietologi, jo tas ir produkts, kas bagāts ar minerāliem un vitamīniem, un tas tiek daudz izmantots sabalansētā uztura noteikšanā.

Smiltsērkšķu lietošanas receptes

No svaigām smiltsērkšķu ogām taisa biezeni, eļļu un kompotus. Šīs ogas var kaltēt, sasaldēt un ar cukuru konservēt. Priekš daiļā dzimuma smiltsērkšķi sniedz ļoti lielu labumu. Piemēram, ginekoloģijā ārstēšanā tiek pielietota smiltsērkšķu eļļa, svecītes vai līdzekļi, kur sastāvā ir šī auga ekstrakts. Kā arī smiltsērkšķu eļļu lieto arī kosmētiskajās procedūrās, kur cena ir atbilstoša. Stiprajam dzimumam iesaka lietot uzturā smiltsērkšķus īpaši pēc četrdesmit gadiem, lai izvairītos no problēmām dzimumdzīvē. Tos varat lietot dažādi – svaigus vai žāvētus, sautēt smiltsērkšķi, dzert sulas dzērienus. Nenoliedzamas ir arī smiltsērkšķu labums priekš grūtniecēm. Tas uzlabo imūnsistēmu, cīnās ar infekcijām un vīrusiem. Sastāvā ir daudz folskābes, kas ir nozīmīgi mazuļa augšanai. Paātrina ādas atjaunošanos un pasargā sievieti no lieka tonusa, jo sastāvā ir B6 un magnijs. Ar smiltsērkšķi tiek uzlabots dzelzs līmenis. Papildus tam, ka smiltsērkšķis var būt neapstrīdams zāļu aizstājējs, tam ir kontrindikācijas, kas nozīmē, ka grūtniecēm nozīmēt var tikai dakteris. Smiltsērkšķi lieto arī bērnu saaukstēšanās laikā. Bet vienmēr jāpārliecinās, ka ārstēšana nedarīs pāri, pārbaudot ārstnieciskā preparāta panesību.

Smiltsērkšķu ogas Latvijā

Katrā pasaules malā ir iecienīti smiltsērkšķi un to produkti. Šis auga dzimtene skaitās Mongolijā, Tibetā, Himalajos un Altaja apvidū. Savukārt, Latvijā tos saka audzēt tikai divdesmitā.gadsimta septiņdesmitajos gados. Pieaugot veselīgā dzīvesveida piekritēju skaitam, pēdējā laikā smiltsērkšķu ogas tiek audzēti īpaši lielos daudzumos. Pieprasījums noved pie tā, ka arvien vairāki zemnieki audzē smiltsērkšķi un sāk gatavot savu produkciju, kā piemēram, smiltsērkšķu eļļu un noteikt produktam savu cenu, kas būs pieņemama tirgū. Pie mums saimniecībai jābūt pārbaudītai, par to liecina esošās apliecības un dalība Latvijas augļkopju asociācijā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *